I. DOSTIHOVÝ DEN 2024
start bude upřesněn

► Cena Flinta - Zlatý okruh I.(SD)
► Trotteur Francais II.
► a další

Hannah, aneb krásný příběh Trotteur Francais

Úvod / Novinky / Hannah, aneb krásný příběh Trotteur Francais
Hannah, aneb krásný příběh Trotteur Francais

Je to jeden z největších sportovních objevů té nejvyšší úrovně na začátku zimní sezóny, dokonce objev s velkým H. Ale kromě toho, že se Hannah (Vulcain de Vandel) stala vlajkovou lodí klusáků písmene H, představuje nám i jedinečný příběh: vítězstvím v Prix Joseph Lafosse minulý pátek, se stala prvním francouzským klusákem narozeným mimo naše hranice, který vyhrál poloklasiku. Zde je příběh Hannah, která vlastní český pas.

Byl jednou jeden český podnikatel, zapálený pro klusáky, chovatel, majitel, trenér a jezdec amatérské kategorie a dokonce majitel jednoho ze dvou závodišť ve své zemi. Jméno: Jiří, příjmení: Svoboda. Od počátku roku 2000 plně investoval svůj čas do klusáka, zejména francouzského klusáka, prostřednictvím dohody, kterou podepsala jeho země (z celkových dalších 30 po celém světě) s LeTROT. Prvním významným spouštěčem byl hřebec Boccaccio (Carpe Diem), narozen a odchován právě Jiřím Svobodou v Bravanticích (330 km východně od hlavního města Prahy, s necelými 1000 obyvateli a... dostihovou dráhou.) Boccaccio se tam stal pojmem, vyhrál dva dostihy za méně než 1 000 EUR v dostihových cenách, a poté také jedno vítězství na závodišti v Praze. Byl v něm vidět potenciál a Boccaccio byl poslán do Francie, aby tam udělal kariéru. U Antonia Ripolla-Riga, Rona Kuipera, Francka Nivarda a nakonec Jean-François Seneta. Svou kariéru ukončil s výdělkem €274,248 a byl schválen jako chovný hřebec, opět, jako první, mimo Francii narozený.
Pro mnohé už by byl příběh velmi krásný. Tím to ale pro Jiřího Svobodu teprve začíná: "Dnes se věnuji pouze chovu poté, co jsem také jezdil a trénoval. Ale to už nechávám na specialistech (směje se). Co se týče francouzských klusáků, o ty se pozorně zajímám asi deset let. Je to plemeno, které zbožňuji. Tito koně jsou obdařeni rychlostí a vytrvalostí." říká Svoboda.
Před koncem Boccacciovy kariéry se však na českých pastvinách narodila dcera Vulcain de Vandela a Rocca Chicy, zapsaná ve francouzské plemenné knize Trotteur. Její jméno je Hannah. Ve spolupráci se svým chovatelem-majitelem začala svou kariéru doma, kde však nasbírala jen pár umístění. Padlo tedy rozhodnutí ji poslat do Francie, přičemž ji Jiří Svoboda nechá na podzim ve 2 letech složit kvalifikační zkoušku. Čas 1'19''4 potvrdil jeho přesvědčení, aby nabrala směr do Francie a přesněji do stájí Jean-François Seneta, kam ji tehdy doporučil Mathias Gyre, francouzský kontakt českého majitele. Pokračuje profesionál z Ile-de-France, který dodává: "Přijela ke konci roku, jako dvouletá. Na začátku byla docela obyčejná. Při svém prvním závodě v Cabourgu uběhla kolo a půl a pak přestala jít. Ale postupně se díky tréninku zlepšovala.“ Dost na to, aby obsadila několik placených míst i na prémiové úrovni, avšak zatím bez vítězství. Před novou etapou vzpomíná i trenér Jean-François Senet: "Když jsme ji začali připravovat do monté dostihů (klusák v sedle), ukázala se její skutečná výhoda. Začali jsme se tedy věnovat právě monté s přesvědčením, že to může dopadnout dobře. Při prvním závodě, ještě jako nezkušená, se náš krok potvrdil jako správný a kobylka dál šplhá nahoru."
Následně získala 3. místo v závodě skupiny 3 a poté posunula svůj rekord při pouhém třetím pokusu pod sedlem. Čas, a reference jsou splněny. A tak se objevila na startu poloklasického dostihu Prix Joseph Lafosse. A co je ještě lepší, vyhrála jej, když porazila zejména vítězku skupiny 1, Happy And Lucky (Ready Cash), která doběhla třetí. Výsledkem je naprostá radost pro jeho chovatele-majitele, ale také nezanedbatelná odměna ve výši 54 000 EUR slíbená vítězi. „Je to skvělé, představte si, že na začátku své kariéry obsadila doma jen místa za pár set eur,“ reaguje Jean-François Senet a dodává: „Je to naprosto úžasné, protože Jiří je za své úsilí a investice do nákupu klisen a hřebců odměněn."
Toto velké vítězství prožíval na dálku i český chovatel, který nemůže jezdit do Francie při každé příležitosti. Ale to není nic, co by zkazilo jeho nadšení a radost: "Je naprosto neuvěřitelné vyhrát skupinu 2, zvláště ve Vincennes. Jakmile jsem Hannah uviděl během jejích prvních tréninků, okamžitě jsem věděl, že by byla dobrá pod sedlem. Nyní míří na Prix Bilibili (skupina 1, 18. prosince), protože vím, že má schopnosti pro účast v takovém závodě. Zbytek uvidíme. Líbí se mi dostihy monté, zvlášť když Hannah vyhrála skupinu 2 (směje se)! Jestli byl do této doby Boccaccio mým nejlepším koněm, myslím, že Hannah bude mnohem lepší. Věřím, že pod sedlem bude mít mnohem bohatší kariéru“ dodává.
Opravdu do úplně jiné dimenze nyní vstoupil Jiří Svoboda se svou Hannah, která se očekává příští měsíc na startu jednoho ze závodů skupiny 1 zimního mítinku. Její poslední výkon, 1'13''4 na 2700 m, ji umožní vyjádřit velké ambice, a taky, pokračovat v psaní mimořádného příběhu.
Mezinárodní setkání 2. prosince
S cílem ocenit hlavní zahraniční hráče, kteří přispěli k dosažení těchto cílů, pořádá LeTROT „Les Rencontres Internationales du Trotteur Français“. Po třech letech organizace této události v zahraničí nebo na dálku, budou opět pozvány zahraniční delegace na již 14. ročník do pařížského Vincennes, a to 2. prosince, samozřejmě včetně České republiky. Tam budou oceněni nejlepší závodníci z partnerských zemí v rámci předávání Trophy Awards pro „Nejlepší francouzské klusáky roku“ v zahraničí. Během tohoto večera se poběží i tradiční závod mezinárodního mítinku.

Překlad a fotografie z francouzského originálu: https://www.letrot.com/fr/tout-le-fil/8220-hannah-la-belle-histoire-trotteur-francais
©Scoopdyga


Sdílet na sociální služby:    

  Hipodrom Bravantice

Sportovně-relaxační areál Hipodromu Bravantice byl spuštěn v dubnu 2014. Kromě dostihové dráhy je k dispozici zázemí, tribuna, stáje pro 80 koní, občerstvení, a ve vybrané dny různé doprovodné programy.

Moravskoslezský kraj
  Nejbližší akce

  Poslední výsledky
  Novinky hipodromu
  • Termíny dostihů v roce 2024
    02.04.2024 - Zveřejňujeme data prvních dostihů v letošním roce! 27.04. Hipodrom Bravantice 25.05. Hipodrom Bravantice Případné změny budou vyhrazeny.
  • Dostihové dny při příležitosti vzniku Československého státu
    13.12.2023 - Při příležitosti oslav vzniku Československa, 28. října, byly uspořádány na Hipodromu Bravantice tři zajímavé dostihové dny. Dvě sobotní odpoledne a jedno nedělní uvítalo přes 130 účastníků ve 20 dostizích z různých koutů republiky i ze zahraničí.
  Rychlý kontakt
    HIPODROM BRAVANTICE

   Vřesinská 128/40
   708 00 Ostrava

 
  www.dostihyostrava.cz


   Mapa areálu
  Jak se k nám dostanete
  Napište nám